Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.
Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.
В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.
В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици
Ерол Садъков е новият заместник-кмет с ресор "транспорт" в Пловдив, съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров по време на представянето на новата система за електронно таксуване в градския транспорт.
По думите на кмета новият заместник-кмет с идването си въвежда GPS-система за двоен контрол и системата за електронно таксуване.
„След като господин Димитров ми предложи да поема поста, започнах по-детайлно да се запознавам с проблемите в транспорта, като засичане на километри и следене на автобуси. Направихме тристранен договор между фирмата превозвач, мобилен оператор и Общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта“ (ОП ОКТ). В него е описано, че всички автобуси на градския транспорт ще бъдат оборудвани с GPS , за да може едновременно да се засичат в предприятието и при фирмата превозвач, като тези GPS -и се поемат
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плака
Община Сандански започна изпълнението на проект на стойност 309 964 лева, свързан с извършването на строителни дейности на улица "Райски кът", съобщиха от общинската администрация. Оттам уточниха , че обособяването на пешеходната зона, която ще свърже две успоредни улици ще позволи на жителите на село Поленица да стигат по нея до град Сандански.
Поради внесена жалба строителните дейности бяха спрени, но след като Върховният административен съд се произнесе в полза на Община Сандански, строителството е възобновено, поясняват от пресцентъра на Общината.
Реализацията на проекта започва, а дейностите по изграждане на новата пешеходна улица в местността Нишан Таши трябва да приключат в рамките на 140 дни.
Изграждането на пешеходното трасе ще реши един дългогодишен проблем за жителите на село Поленица и всички живеещи в региона, на които ще се осигури бърз и лесен
Жена на 84 – годишна възраст е с опасност за живота след пожар в дома в самуилското село Голям извор. Инцидентът се е случил вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
Огънят тръгнал от печка на твърдо гориво в къщата на жената. Пламъците унищожили целия покрив с площ 100 кв м.
Пострадалата е транспортирана в „Медика“ – Русе с изгаряния по ръцете и тялото. Настанена е за лечение с втора и трета степен изгаряния, с опасност за живота.
Причините за пожара и нанесените щети са в процес на изясняване. По случая се води досъдебно производство, отбеляза Георгиева.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според Кацарчев има апатия в обществото към това, което се случва в държавата, като той предположи, че това се дължи на политическата криза. Оказва се, че голяма част от хората не знаят, че осигурителната тежест за работника и служителя вече не е 40%, а е над 43%. По думите му има постепенно прехвърляне на задължения на работодателя към работника и това влияе върху нетната работната заплата.
Имаме близо 50% ръст на работещите бедни за последните години, като от 8% те стигат до 11,6%, което не е добре за държавата, заяви Кацарчев в коментар пред журналисти преди началото на събитието. Това показва, че независимо от увеличението на МРЗ, борбата с бедността търпи тотален провал, смята той. Виждаме от статистиката, че близо 48% от домакинствата са под линията на бедност, добави също той.
Относно преговорите за транспониране на Директивата за адекватните минимални заплати, Кацарчев каза, че напредък няма, въпреки че срокът за това е бил 15 ноември. Той прогнозира още месеци на преговори между социалните партньори. Главният икономист на КТ „Подкрепа“ коментира също, че на социалните партньори не е бил представян проектобюджет за 2024 г., а само данъчните законопроекти.
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи
Общинските съветници в Хитрино одобриха на днешното си заседание единодушно докладната записка, предвиждаща актуализация на бюджета на общината за 2024 г.
Те гласуваха единодушно и докладна записка, свързана с приемането на план за провеждането на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи, възникнали на територията на обект „Склад за препарати за растителна защита” в с. Тимарево. Това бяха първите две докладни записки, разгледани от общинските съветници в Хитрино.
Дневният ред на заседанието включва шест докладни записки, а като седма точка е предвидено питане, съобщи кметът на общината Нуридин Исмаил.
За пета поредна година по повод Въведение Богородично и Деня на християнското семейство, които отбелязваме на 21 ноември, свещеници от Софийската митрополия даряват кръв на нуждаещи се пациенти във Военномедицинска академия (ВМА).
По същия начин, както светената вода и свещеното писание ни помагат, за да достигнем до надеждата, което е от Бога, така чрез тази дейност навръх празника Въведение Богородично, определено да бъде и Празник на християнското семейство, показваме, че има начини, чрез които да помогнем не само на нашето собствено семейство, а и на чуждите семейства, каза предстоятелят на храм „Св. Пророк Илия“ в кв. „Княжево“ иконом Дилян Цветков. Той допълни , че кръводаряването навръх този светъл празник е добър повод да се помогне на другите, дори на онези, които не познаваме. По думите му, особено сега, когато светът е разтърсен от толко
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.
"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.
В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.
"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.
Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр
Министерството на външните работи (МВнР) на България поздрави Радмила Шекеринска от Република Северна Македония за назначението за следващ заместник генерален секретар на НАТО. Това се посочва в пост на ведомството в платформата Екс. От МВнР пожелават на Шекеринска успех в бъдещата отговорна професионална роля.
От МВнР изказват и благодарност към доскорошния заместник генерален секретар на Алианса - румънеца Мирча Джоана.
Преди ден президентът Румен Радев също поздрави Радмила Шекеринска за новата позиция. Той изрази надежда тя да допринесе с работата си за укрепването на колективната отбрана и сигурност на съюза.